Badania marketingowe


Artykuł

e-Zwolnienia jako przykład informatyzacji medycyny

Aktualności

Za lekarzami pierwsze próby wystawiania e-zwolnień, część przedstawicieli zawodów medycznych już korzysta z innowacyjnych rozwiązań jakie niesie ze sobą informatyzacja medycyny. Co z tymi placówkami i gabinetami, które jeszcze nie zdecydował się wybrać odpowiedniego programu obsługującego dokumentację medyczną pacjentów? Przed właścicielami gabinetów oraz osobami zarządzającymi przychodniami i klinikami medycznymi stoi duże wyzwanie sprawdzenia, który z programów dostępnych na polskim rynku jest najlepszy?

Stawiamy na produkt innowacyjny czy tradycyjny? Wiele z programów obecnie dostępnych na rynku istnieją już wiele lat. Niektóre z nich były niegdyś jedynymi opcjami oprogramowania, dla gabinetów medycznych i przychodni, kiedy dopiero co era komputerów zaczęła funkcjonować w rzeczywistości polskiej służby zdrowia. Czy w związku z tym warto korzystać nadal z tym samych programów? Nowe rozwiązania, nad którymi pracują sztaby IT, ciągłe konsultacje ze specjalistami różnych dziedzin medycyny, przejrzyste rozwiązania graficzne, wdrażanie nowych modułów związanych z działalnością przychodni e-Zwolnienia, rejestracja online, aplikacje mobilne, możliwość dodawania specjalistów bez ograniczeń, a to wszystko w najnowszych programach do elektronicznej dokumentacji medycznej.

Przyzwyczajenia na pewno skłaniają właścicieli placówek i osoby w nich pracujące do ciągłego korzystania ze znanych już programów. Nie próbując sprawdzić i przetestować oferty konkurencyjnej ograniczamy możliwości rozwoju i nauki czegoś nowego. Im więcej przetestujemy programów do elektronicznej dokumentacji medycznej, tym większą będziemy mieć pewność, że wybrany program spełnia nasze oczekiwania lub zdecydowanie powinniśmy go zmienić.

Z dostępnych na rynku programów warto testować za darmo przede wszystkim te, które szczególnie nie eksploatują sprzętu, z którego korzystamy w gabinecie/przychodni lub klinice. Takimi programami są działające w tzw. chmurze, których dostęp uzyskujemy wyłącznie poprzez dostęp do sieci internetowej. Nie wymagają one instalacji. Jednym z nich jest Medfile program do elektronicznej dokumentacji medycznej dla gabinetów lekarskich i fizjoterapeutów. Należy podkreślić, że są one w pełni bezpieczne pod względem zabezpieczenia danych, ponieważ występuje w nich specjalne szyfrowanie, a do przechowywania danych medycznych wykorzystuje się zagraniczne serwery. Takie działania podnoszą poziom bezpieczeństwa.

Czas decyzji dotyczący wyboru oprogramowania do obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej zbliża się coraz bardziej. Okres testowy trzeba przeznaczyć także konsultacje z osobami, które przeprowadzą lekarzy, recepcjonistów i właścicieli placówek przez zagadnienia dotyczące funkcjonowania wybranego programu warto skorzystać z tych możliwości.


Badania ankietowe od 4 zł.